اتمام متروی شهر جدید پرند در گروی تخصیص اعتبار و بودجه

شهر جدید پرند در ۳۵ کیلومتری غرب تهران و در حاشیه اتوبان ساوه واقع شده است. این شهر در حال حاضر حدود ۲۷۰ هزار نفر جمعیت داشته و روزانه بین ۳۰ تا ۴۰ هزار نفر بین پرند و تهران در رفت و آمد هستند. با این اوصاف تکمیل پروژه احداث و بهره برداری از خط متروی فرودگاه امام خمینی(ره) تا شهر جدید پرند، قطعاً می‌تواند دغدغه‌های حمل و نقلی بخش قابل توجهی از هموطنان را برطرف سازد.

به گزارش صدای پرند به نقل از روابط عمومی مترو، مطالعات و بخشی از عملیات اجرایی پروژه خط مترو تهران – پرند در سال ۱۳۸۴ توسط وزارت راه و شهرسازی آغاز و سال ۱۳۹۱ کل پروژه به شهرداری تهران واگذار شد.

بخشی از پروژه در محدوده حد فاصل ایستگاه شاهد تا شهر آفتاب به طول ۴ کیلومتر در ابتدای سال ۱۳۹۵ و بخش دیگر از ایستگاه شهر آفتاب تا فرودگاه امام خمینی(ره) به طول ۲۶ کیلومتر در مردادماه سال ۱۳۹۶ تکمیل و مورد بهره‌برداری قرار گرفت.

 

افتتاح مترو در گرو ۶۵۰ میلیارد تومان اعتبار نقدی و یا حتی غیرنقدی

بخش نهایی این طرح که از ایستگاه فرودگاه امام خمینی(ره) تا ایستگاه پرند امتداد داشته و حدود ۲۰ کیلومتر مسافت را شامل می‌شود، علیرغم پیشرفت ۹۰ درصدی عملیات ساختمانی، به دلیل کمبود اعتبارات، کامل نشده است. این در حالی است که با تامین حداقل ۶۵۰ میلیارد تومان اعتبار نقدی و یا حتی غیرنقدی، امکان بهره برداری از خط متروی شهر جدید پرند تا یک سال آینده وجود دارد. مراحل تکمیل پست های برق میانی، ساختمان ایستگاه پرند، زیرسازی و روسازی مسیر با اعتبارات تخصیصی موجود در حال اجرا است اما بهره برداری ایمن از فاز نخست این خط، نیازمند اراده و عزم جزم متولیان اصلی طرح است تا بتوان با یک برنامه‌ریزی جدید و البته اطمینان از تامین اعتبارات لازم، چند صد هزار نفر از ساکنان شهر پرند را به آرزوی دیرینه و البته به حقشان رساند.

 

فقط ریل‌گذاری ۲ کیلومتر مترو پرند باقی مانده است

نکته جالب اینجاست که از مسیر حدوداً ۲۰ کیلومتری راه آهن بین فرودگاه امام خمینی(ره) تا شهر جدید پرند، فقط ریل‌گذاری ۲ کیلومتر  باقی مانده و اکثر قریب به به اتفاق کارهای ساختمانی طول مسیر مثل احداث ۴ پل، ابنیه مربوط به ایستگاه‌ها و پست‌های برق و … به اتمام رسیده است. در واقع با یک گوشه چشم به پروژه‌ای که بالای ۹۰ درصد پیشرفت داشته و سرمایه‌گذاری قابل توجهی تاکنون در آن صورت گرفته است، می‌توان از ارزش افزوده این سرمایه معطل مانده به بهترین شکل ممکن استفاده کرد و انتظار می رود سازمان برنامه و بودجه که همیشه به طرح های زیر ساختی اینچنینی توجه خاص داشته است، با تامین اعتبارات لازم در بودجه سال ۱۴۰۱، بار دیگر در شیرین شدن کام مردم نقش آفرینی کند. البته وزارت راه و شهرسازی و شرکت مادر تخصصی شهرهای جدید نیز که سهم بسزایی در پیگیری امور مربوط به خط مترو تهران – پرند داشته اند، با ورود جدی‌تر به این قضیه می‌توانند کمک شایان توجهی به تکمیل طرح ظرف یک سال آینده کنند و این انتظار از آنها وجود دارد.

 

مترو پرند  | بودجه و اعتبار

آخرین اخبار شهر جدید پرند

مخاطب گرامی شما میتوانید از طریق ادرس ما به نشانی زیر و همچنین دیگر راه های ارتباطی نظیر اینستاگرام تلگرام و آپارات با ما در ارتباط باشید:

www.SedayeParand.ir

 

رسانه تحلیلی خبری صدای پرند
صدای پرند، صدای شما

 

ارتباط با ما:

اینستاگرام صدای پرند 

تلگرام صدای پرند

کانال آپارات صدای پرند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *